SABİHA KOCAMAN

SABİHA KOCAMAN
ALMANCA / İNGİLİZCE

Almanya’nın küçük bir kasabasında sakin ve mutlu bir çocukluk geçirdi. Anadili Almanca ve İngilizce’si en az anadili kadar iyi. Entelektüel merakı ile gazete okuyacak kadar da Fransızca’sı var. Opera, Operette, Dans ve Müzikaller, Pop, Jazz ve Blues en sevdikleri. Tenis, yüzme ve kış sporları en sevdiklerinden…

Ankara Hacettepe/Beytepe ve İstanbul Üniversitesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı okudu. Kütüphane en sevdiği yer oldu. Rus Klasikleri ve Goethe, Edgar Cayce, Stephen Hawking gibi dehalara hayran.
Ailesi halen Hollanda ve Almanya’da yaşıyor. Uluslararası bir firmada uzun yıllar çevirmenlik ve yazışmaları da -beynelmilel münasebetler olarak – başarıyla yürüttü.

2019 yılı Erasmus projeleriyle dopdolu geçti tüm Kozmoslular için. (Ne var ki bu hızı kesen Covid 19 oldu.)

Romanya da Erasmus deneyimi bambaşka oldu, Braila şehrinin özellikle yüzyıl öncesine dayanan önemli Ticaret tarihini, Jahudilerin ve Avrupanın zengin iş adamlarının Komünizm döneminden sonra boş duran yıkık evlerini, hayaletli birçok evleri veya Uluslararası patentleriyle ün salmış isimler, vs anlatan rehberden gezi ve bilgi akışının yanısıra aslen Abdullah hocanın abisinden ilk ayak bastığımız Romanya topraklarında başkent Bükreşt te kendisinden bir rehber eğitmeni gibi Ülke’nin geçmişi ve günümüzü anlatan bir tarih önümüze serildi.  Nitekim yüzyıl önce Braila tarımda tüm Avrupanın pirinc ihtiyacını karşılıyordu. Bahçeli köy evleri veya deyimi yerindeyse bahçeli yazlık evleri bambaşka bir manzara anlatır bize. Doğanın kaybolmadığı Romanya’nn başkenti Bükreş te yeşil alan fazlasıyla korunmuş. Bükreşt te sokaklar ve  binalar Fransa sokaklarına benzese de Ülke genelinde binaların yapı ve tarz bakımından Yunan ve Fransız kültürün derin etkileri mevcuttur. Genç nüfus Avrupa ya göç etti ve kalanların dinlediği müzik ise Nostaljik 80 li yıllara ait. Yemek kültürü maalesef pek bizim damak zevkimize göre değil. Nitekim her Ülke’nin bir geçmişi ve tarihi bir mirası vardır.

Şimdi Kozmos’ta İngilizce ve Almanca da Cosmos/Kosmos alemine değer katmaya geldi. Uzun kelimelerin etimolojik patolojisine…

FOTOĞRAF GALERİSİ
Menü