Eğitim Sistemimiz

Eğitim Sistemimiz


Dört yıl için planladığımız eğitim konseptinde Uluslararası Yabancı Eğitim Partnerleri (Microsoft, Google Akademileri vs.), Yerli Yazılım Firmaları (Türkiye Teknolojik Grup vd.), Üniversite Akademisyenleri ve sektördeki pek çok duayen Veteran Mentörlerin de desteğiyle güncel ve geleceğe yön verecek müfredatımızı yoğun Ar-Ge çalışmalarının sonunda ana hatlarıyla sizlerle paylaşıyoruz. Yoğun YAZILIM ve İNGİLİZCE ağırlıklı okulumuz bir ANADOLU LİSESİ olup hedef ve hayali gelecekte MÜHENDİS olmak isteyen SEÇİLMİŞ bir azınlık olarak tutkulu GENÇLERDEN oluşur! Akademik testler ve mülakatlar sonucu KOZMOS’a SEÇİLEN ÖĞRENCİLERE uygulanacak olan PROGRAM şöyledir:


9.SINIF Konsept ve Ruh

9.SINIF KOZMOS’ta yıpratıcı ve yoğun sınav maratonundan çıkmış çocuklarımızı yeniden kazanma ve hayata döndürme yılıdır. Kozmos bu ilk yılda Entelektüel gelişim (kitap okuma, müzik, tiyatro ve sinema kulüpleri vb.), keyifli ve aktif kullanılan İngilizce Eğitimi (Native Speaking Öğretmenler, Grammar, Listening, Technical English, Reading ve Writing derslerinin ayrı ayrı yapılması), sağlam Akademik alt yapı (Üniversite hazırlık eğitiminin STEM ile verilmesi) ve YAZILIM BİLİMLERİ eğitimlerinin en baştan başlanarak (Algoritma, Bloklarla kodlama, MS Office kullanımı, Excel’de kodlama, Grafik Tasarım, Robotik & A.I vb.) kulüp ve atölye günleriyle de desteklenen, cumartesi günlerine sarkan teoride öğrendiklerini pratiğe de dökebildikleri keyifli bir eğitim yılı sağlar.

Pek çok etkinlik onları bekliyor: Piyasadaki yerli yazılım firmaları ile ortaklaşa çalışmalar, projeler; Ulusal ve Uluslararası Robotik Yarışmalar; Hackathon, CaptureFlag, Elevator Talks; GameJam Yarışmaları; E-Spor turnuvaları; Erasmus Projeleri; Uluslararası Satranç Turnuvaları; TalKozmos Seminerleri gibi daha pek çok aktiviteye daha ilk yılında aktif bir şekilde katılacak olan Kozmoslu bu ilk yılı hiçbir zaman unutamayacak.

10 ve 11.SINIF Sistem:

9.Sınıfta alınan akademik, entelektüel ve projesel eğitim sonucunda öğrenciler YAZILIM için artık ilgi duydukları alanlarda seçtikleri bölümlere göre eğitim görmeye başlar. Sayısal ya da Eşit Ağırlık gibi klasik bölümler yine MEB müfredatında olduğu gibi 11.Sınıfta seçilir.

KOZMOS Yazılım Anadolu Lisesi’nde

ALANLAR:

a) YAZILIM GELİŞTİRME (SOFTWARE & MOBILE DEVELOPMENT)
b) SİBER GÜVENLİK ve AĞ SİSTEMLERİ (CYBER SECURITY & NETWORK SYSTEMS)
c) DİJİTAL PAZARLAMA ve GRAFİK TASARIM (DIGITAL MARKETING & GRAPHIC DESIGN ARTS)

Yine yoğun bir İngilizce eğitimi ve Akademik eğitim sürerken çalışkan Kozmoslu öğrenciler bu bölümlerde haftada 13 saat teorik, pratik ve proje dersleri alırlar. Bu bölümlere ek olarak pek çok KULÜP ve ATÖLYE faaliyetleriyle öğrenciler kendilerini geliştirmeye devam ederler. Hafta içerisinde PROJE SAATLERİ ile Harezmi Eğitim Modelinde MEB’in pilot okullarından olan Kozmoslu öğrenciler piyasaya iş yapmaya ve ürün geliştirmeye başlar; yarışmalara ve sertifka sınavlarına hazırlanırlar. Hafta sonu yapılan ekstra kulüp ve atölyeler ile bir Kozmoslu asla boş durmaz!

ATÖLYELER:
a) Robotik, Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi
b) Yazılım Geliştirme Atölyesi
c) Photoshop
d) Game Development
e) Cyber Security

KULÜPLER:
a) Eleştirel Okuma
b) Satranç
c) Kültür&Sanat (Tiyatro, Felsefe, Sinema)
d) Müzik
e) English Conversation Club
f) Almanca
g) Esperantoca
h) Masa Tenisi
i) E-Spor (CS:GO ve LOL) vb...

Yıl içerisindeki Erasmus faaliyetleri ile evinde öğrenci misafir eden Kozmoslular, aynı zamanda yurtdışı tecrübesini de kendi projeleriyle deneyimleme fırsatı bulurlar. Geliştirdikleri proje ve yazılım fikirleriyle PATENT alma, Start-Up başlatma, Ar-Ge, freelance çalışıp para kazanma gibi pek çok değerli faaliyette bulunurlar. 11.Sınıf aynı zamanda TYT-AYT Üniversite hazırlıkların da başladığı Akademik olarak da geleceğin mühendis adaylarının sıkı çalışmalara ve sisteme girdiği yıldır. 9 ve 10.Sınıf dersleri ciddi tekrarla işlenir.

12.SINIF Sistem:

Yurtdışı ve yurtiçi üniversitelerin şartlarını sağlamak için şimdiden çalışan Kozmoslu öğrenciler 12.Sınıf’ta da hem hafta da 40 saat hazırlık dersleri görür ve gelişim deneme sınavları yoğun tekrarlarla takip edilir. Yazılım eğitimleri temel düzeyde devam eder. Öğrencilerimizin hepsi üniversite sınavına ciddiyetle hazırlanırken bazı öğrencilerimiz portfolyö hazırlayarak yabancı üniversitelere ve yurtiçindeki Apply ve Accept programlarına proje hazırlar.

Education_Graphic_2.png (95 KB)