NAZAN YASAN

NAZAN YASAN
FELSEFE

1981’de İstanbul’da geldi dünyaya. İyi ki de geldi.
Çocuk yaşlarda evin içinde kaybolup bir masanın altında babasının kitaplarının sayfalarını tek tek yırtarken bulunduğunda, ileriki yaşlarında en büyük tutkusunun kitaplar olduğunu bilmiyordu.
İlköğrenimini Büyükçekmece İlkokulu, lise öğrenimini Büyükçekmece Yabancı Dil Ağırlıklı Lisesi’nde tamamladı. Mutlak doğruların mutlak sapmalara yol açacağını daha lise yıllarında fark ederek felsefe okumaya karar verdi. Uludağ Üniversitesi Felsefe bölümünü bitirdi. Okulu bitirir bitirmez özel bir üniversitede öğretim görevlisi olarak başladı. Psikoloji, sosyoloji, davranış bilimleri, mitoloji, dinler tarihi derslerini anlattı.
Sonra, sonra… Diyar’la Rüzgar’ın annesi oldu. Akademiden ayrıldı. Özel bir şirkette kurumsal iletişim ve pazarlama faaliyetlerini yürüttü. Ama aklı hep öğrencilerde, derslerde kaldı. Her eylül okul açılacakmış gibi heyecanlandı. Ve sonra özel bir kolejde felsefe öğretmeni olarak devam etti iş hayatına. İş dediğimize bakmayın eğitime hiç bir zaman iş gözüyle bakmadı. Bir tanımlama gerekiyordu cümlenin tamamlanması için.
Başta kendi çocukları olmak üzere çocukların sorularını, sorgulama biçimlerini, kavramlara saflıkla yaklaşımlarını büyük keyifle izledi. Çocuklarla Felsefe Eğitimi P4C yöntemiyle tanıştı. Bunun için gerekli sertifikaları edinerek 2., 3., 4. ve 5. sınıf öğrencileri ile felsefe atölyeleri düzenledi. Bir de masal anlatıcılığına merak sardı, bu konuda bazı programlara katıldı.
Dijital bir dergide kısa öyküler yazmaya devam ediyor.
“Felsefe yolda olmaktır” düşüncesine sonuna kadar katıldığından olsa gerek en sevdiği spor yürüyüş. Bir zamanlar amatörce gitar çalma deneyimleri de olmuştu…
Her ne kadar felsefe karanlık odada siyah kediyi aramaktır dense de o el fenerini yanında taşımayı hiç ihmal etmedi. Bu fenerle öğrencilerinin yollarını aydınlatmaya çalıştı.
Şimdi Kozmos’ lu…

FOTOĞRAF GALERİSİ
Menü