MALİK MALKAWİ

MALİK MALKAWİ
BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ

Malek Malkawi Ürdün’de doğmuş ve lise öğrenimi için Türkiye’ye gelmiştir. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde almış olduğu lisans eğitimi sürecinde endüstriyel kontrol sistemleri ve IoT cihazları için çok katmanlı siber fiziksel sistem güvenliği üzerinde çalışmalar yapmış ve bu konu hakkında yaptığı bitirme projesi ile tamamlamıştır. Bu süreç içerisinde Yükseköğretim sektöründe çalışma tecrübesine sahip olmuş ve çeşitli projelerde yer almıştır. Python, Algoritma, Siber-Fiziksel Sistemler (CPS), Ağ Güvenliği ve Adli Bilişim konularında uzmanlaşmıştır. Üniversite içerisinde IEEE kulübü başkanlığı yapmıştır. Dünyanın en büyük algoritma yarışmasında dereceler elde ettikten sonra IEEEXtreme Türkiye temsilciliği yapmıştır. Tüm bunların yanında üniversite içerisinde yarı zamanlı çalışarak öğrencilere mentorluk, kariyer planlama, cv yazımı ve mülakat teknikleri alanlarında tecrübe elde etmiştir.

Sektörde ise Kiğılı, Spata Bilişim ve Dofotech gibi önemli şirketlerde tecrübe kazanmıştır. Kiğılı şirketinde makine öğrenmesi algoritmaları üzerinde çalışarak kullanıma sunulmasını sağlamıştır. Sparta bilişim döneminde ise OSINT analizi ve Penetrasyon testleri üzerine yoğunlaşmıştır. Son olarak çalıştığı Dofotech şirketinde ise siber güvenlik üzerine araştırmalar yapmıştır.

Şu anda ilgilendiği Siber Fiziksel Sistemler, Ağ Güvenliği, Makine Öğrenmesi ve Yapay zekâ alanlarında proje ve araştırmalarına devam etmektedir.

Çocukluğundan beri ilgisi olduğu bilgisayar alanında “Bilgisayar donanımı, mimarisi ve çalışma mantığı” konulu ilk kitabını 14 yaşında yazmıştır. Türkiye’ye geldikten sonra ilk girişimcilik hareketine Genç Denizciler Vakfı’nın kurucuları arasında yer alarak başlamıştır. Günümüzde ise projeleri ile Bilişim Vadisi ve Tübitak destekli bir Startup projesi üzerinde çalışmaktadır.

Sosyal yaşamında ise kamp yapmayı seven ve kedi aşığı biridir. Spor alanında ise tekvando ile ilgilenmektedir. Türkiye Tekvando Federasyonunda belirli bir süre görev almış ve başarılar elde etmiştir.

FOTOĞRAF GALERİSİ
Menü