DİLANCAN ÖZMEN

DİLANCAN ÖZMEN
EDEBİYAT

İstanbul’da doğdu. Birçok halk ozanının yetiştiği bir coğrafyanın izlerini taşıyan aile yapısı sayesinde çocukluğunu Mahzuni Şerif, Ruhi Su, Zaralı Halil, Neşet Ertaş gibi nice büyük ustaların sesleri, öğretileri ile geçirdi. “Eksiklik kendi özümde” cümlesini kılavuz kabul etti ve eksikliğinin her daim bilincinde olarak küçük yaşlardan itibaren okumaya, kitaplara sığındı. Kitap okuma sevgisi, edebiyat dünyasına yakınlaşmasına ve o dünyaya aşk ile bağlanmasına vesile oldu. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Bir yıl kadar Eskişehir Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde eğitim gördü. Bu süreçlerde birçok platformda insan hakları, kadın hakları, hayvan hakları savunuculuğu yaptı. İnsanın en çok insana ihtiyacı olduğunu düşünerek öğretmenlik mesleğini seçti. Yine İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nde Pedagojik Formasyon eğitimi aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Yabancılara Türkçe Öğretmenliği sertifikası almaya hak kazandı. Çocuklara, gençlere duyduğu sevgi ile başladığı mesleğine süreç içerisinde öğrencilerinde keşfettiği muazzam zenginlik ve güzellikler sayesinde tutku ile bağlandı. Öğrencilerine kendi doğrularını, yolunu empoze etmedi; onların seçtikleri, yürümek istedikleri yola eşlik etti. Doğru bildiklerini savunmaları, sürekli olarak sorgulamaları, ezberlenmiş toplumsal ödevler yerine kendi seçimleri için mücadele etmeleri noktasında destekleyici oldu.

“Üslûp kimliktir” düşüncesini savunur. Geleceğin mühendisleri, mimarları, avukatları, öğretmenleri… olacak öğrencilerine kelimelerle, kitaplarla, yazanlarla, yazılanlarla üslûp yani kimlik kazandırmayı amaçlar.

Kitap okumayı boş zamanlarında edindiği bir hobi olarak değerlendirmez. Kitaplardan artakalan zamanlarında hobileri ile ilgilenir. Müzik dalında kendini geliştirmek için çabalar. Şan, solfej ve bağlama eğitimi almıştır. Halk müziğinin yanı sıra Etnik müziğin ve Blues tarzının tutkunudur.(Biraz jazz biraz saz ) Mohsen Namjoo en sevdiği müzisyendir. Tiyatro oyunlarının sıkı takipçisidir. En sevdiği filmlerin başında Ölü Ozanlar Derneği gelir ve Genco Erkal’ın tiyatro oyunlarını heyecanla izler. Sartre, Nietzsche, Virginia Woolf gibi isimlerden beslenir. Türkiye’nin farklı bölgelerindeki küçük kasabalara, köylere seyahatlerde bulunmaktan keyif alır.

Şimdi Kozmoslu öğrencilerine kitap okumayı, edeb-î hayatı sevdirmeyi; farklı bakış açıları geliştirmeyi ve sorgulatmayı hedefliyor.

FOTOĞRAF GALERİSİ
Menü