ÇAĞAKAN AYDIN

ÇAĞAKAN AYDIN
GENEL KOORDİNATÖR

1986 doğumlu. Ölümlü.

Baba tarafından Batum göçmeni. Ordulu. Köyde büyüdü.

Ressam ve Kimya Mühendisi bir eşi var. Lisede tanıştılar…Memed Cesur’un babası.

Çukurova Üniversitesi Biyoloji mezunu. İkinci üniversite olarak Felsefe okuyor.

Yirmi yılı aşkın zamandır satranç oynuyor. İkinci Lig’de kısa da olsa profesyonel satranç oynadı. Üniversite üçüncülüğü, lise yıllarında ise bir altın, bir bronz madalya sahibi. On yıldan fazladır aktif olarak antrenörlük yapıyor, şampiyonlar yetiştiriyor, öğrencilerinin hayatlarına faydalı alışkanlık katıyor ve turnuvalar organize etmeye devam ediyor.

Lise yıllarında amatör tiyatro oyunculuğu da yaptı. Okulca bazı kumpanya ve festivallerde oynadı. Keşanlı Ali Destanı’nda Ali’yi oynadı!

Meslek hayatında farklı kademelerden pek çok öğrencisi oldu. Öğrencilerini tutkuyla sever…

Tam bir otodidakt ve kitap kurdudur. Edebiyat, tiyatro, sinema ve klasik müziğe tutkuludur. Evinin bir odası kütüphanedir. Mütevazı kütüphanesinde sadece satranç kitaplarının sayısı üç yüzü geçiyor. Naçizane satranç takımı koleksiyonunda ise yaklaşık altmış set bulunuyor (Hindistan, Kenya, Hollanda, İspanya, Amerika, İngiltere vs.). Her şeye meraklıdır. Kendi kendine Fransızca, Çince ve Esperanto öğrendi ve öğrenmeye de devam ediyor.

Akıl oyunları, informal ve soliter öğrenme, bilgisayar programlama ve anarko-pedagoji, profesyonel ilgi ve çalışma alanlarıdır. Atari oyunları, diziler ve doğa yürüyüşleri şu sıralar hobileri…

Kötü yanları da var: İzlediği bir diziyi ya da filmi eğer sevmişse ezberleyene kadar tekrar tekrar izler.

Ziyadesiyle işkolik ve estetik takıntılıdır. Ayrıntılara çok önem verir.
Bitirilecek bir işi, mesai mevhumu olmaksızın yetiştirmeye ve formülize etmeye çok özen gösterir. Bu sebepten bazı zamanlar sağlığını dahi ihmal eder.

Örnek aldığı kahramanlar: Büyük İskender, Seneca, Mustafa Kemal Atatürk (ki küçükken kendisine sorulunca büyüyünce ne olacaksın diye, verdiği ilk cevap “Atatürk olacağım” şeklindedir) ve Atılgan’ın kaptanı James Tiberius Kirk’tür.

Favori yazarları: Dostoyevski, R. Crichton, H. Murakami, P. Kropotkin, Ursula K. Le Guin ve Yaşar Kemal’dir.

Favori filmleri: Anders Thomas Jensen’in Adem’in Elmaları (2005), Captain Fantastic (2016), Sunshine (1999) ve Daha İyi Bir Dünyada (2010)

Tam bir hayvan-severdir: Kangal, İngiliz Cocker ve Pointer cinsinde köpekleri; bir Tekir’i, üniversite yıllarında ise bir çift Hamster’ı ile mutlu bir çocukluğu ve ilk gençlik yılları oldu. Şimdilerde ormanda fırsat buldukça Barbaros’la (bir Dogo Argentino ve Kangal melezi) hoş geziler yapıyor.

Doğa yürüyüşleri yapmayı ve kuş seslerini çok seviyor. Halı sahada maç olursa sağ açık–sol ayak, Jardel ekolu bir golcüdür.

Bıraksalar bir deniz fenerinde ya da ücra bir kütüphanede sabahtan akşama kitap okur. Tatillerde bu sebepten denize girmeyi bile unuttuğu olur.

Erken yıllarda bazı büyük kurumlarda öğretmenlikler yaptı. Çok çalıştı. Düşünceleri, hitabeti, çalışkanlığı, güleryüzü, naifliği ve pozitif kişiliği ile yönetim pozisyonlarında görevler almaya başladı. İzler bıraktı. Nispeten genç yaşında dört marka ve yedi şube açılışında bizzat kurumsal kimlik ve eğitim programları oluşturma işlerini yönetti. İnsanlarıysa hiç yönetmedi. Onlara eşlik ve rehberlik ediyor.

Son yıllarda kuruluşundan bu yana fikri ve fiziki olarak emek verdiği Kozmos’ta -geleceği yazanların okulunda- ayağı yere basmayan pek çok projeye eşlik ediyor!

FOTOĞRAF GALERİSİ
Menü