ÇAĞAKAN AYDIN

ÇAĞAKAN AYDIN
GENEL KOORDİNATÖR

1986 doğumlu. Ölümlü.

Baba tarafından Batum göçmeni. Köyde büyüdü. Pastoral aşığı.

Ressam ve Kimya Mühendisi bir eşi var. Lisede tanıştılar…

Biyolojik olarak hiç çocuk babası ama Kozmos’ta bir sürü çocuğu ve kardeşi var.

Çukurova Üniversitesi Biyoloji mezunu. İkinci üniversite olarak (ortamlarda hava atmak için değil) Felsefe okuyor. Süreçte ıvır-zıvır Yüksek Lisans başvuruları oldu. Bir şeyler de yaptı da ama burada uzun uzun yazmayacağız.

Yirmi yılı aşkın zamandır satranç oynuyor. İkinci Lig’de kısa da olsa profesyonel satranç oynadı. Üniversite üçüncülüğü, lise yıllarında ise bir altın, bir bronz madalya sahibi. On yıldan fazladır aktif olarak antrenörlük yapıyor, şampiyonlar yetiştiriyor, gençlerin hayatlarına faydalı alışkanlıklar sokuyor ve turnuvalar organize ediyor. Lise yıllarında amatör tiyatro oyunculuğu da yaptı. Okulca bazı kumpanya ve festivallerde oynadılar. Meslek hayatında farklı kademelerden pek çok öğrencisi oldu. Öğrencileri onu çok sever, o da onları…

Tam bir  otodidakt ve kitap kurdudur. Edebiyat, tiyatro, sinema ve klasik müziğe tutkuludur. Evinde bir odası sadece kütüphane ve çalışma odasıdır. Mütevazı kütüphanesinde sahip olduğu satranç kitaplarının sayısı üç yüzü geçiyor. Naçizane  satranç takım koleksiyonunda ise yaklaşık altmış set bulunuyor. Her şeye meraklıdır. Kendi kendine Fransızca, Çince ve Esperantoca öğrendi ve öğrenmeye de devam ediyor. Hatta bunların derslerini bile verdi.

Akıl oyunları, informal ve soliter öğrenme, bilgisayar programlama ve anarko-pedagoji profesyonel çalışma alanlarıdır. Atari oyunları, diziler ve doğa yürüyüşleri şu sıralar hobileri…Bir de yakın zamanda plaklara sardı.

Kötü yanları da var: İzlediği bir diziyi ya da filmi eğer sevmişse ezberleyene kadar tekrar tekrar izlemesi, bazı ritüelleri rutin haline getirmeyi çok sevmesi… Ziyadesiyle işkoliktir ve estetik takıntısı vardır. Ayrıntılara çok önem verir. Bitirilecek bir işi mesai mevhumu olmaksızın yetiştirmeye ve formülize etmeye çok özen gösterir. Bu sebepten bazı zamanlar sağlığını dahi çok ihmal eder.

Örnek aldığı kahramanlar: Büyük İskender, Seneca,  Mustafa Kemal Atatürk (ki küçükken kendisine sorulunca büyüyünce ne olacaksın diye, verdiği ilk cevap “Atatürk olacağım” şeklindeydi.) ve Kaptan James Tiberius Kirk’tür.

Favori yazarları: Dostoyevski, R. Crichton, H. Murakami, P. Kropotkin, Ursula K. Le Guin ve Yaşar Kemal’dir.
Favori filmi: Anders Thomas Jensen’in Adem’in Elmaları…

Çok çeşitli yelpazelerde müzikler dinlese de Anadolu Rock ve Klasik Müzik sıkça dinlediği türler: En sevdiği eserler: Mazhar-Fuat “Adımız Miskin’dir Bizim”, J. Airplane “White Rabbit”, Bach “BWV 582” ve Brahms “Herr, lehre doch mich”…

Tam bir hayvan-severdir: Kangal, İngiliz Cocker ve Pointer cinsinde köpekleri; bir Tekir’i, üniversite yıllarında  ise bir çift Hamster’ı ile mutlu bir çocukluğu ve ilk gençlik yılları oldu.

Doğa yürüyüşleri yapmayı ve kuş seslerini çok sever. Halı sahada maç olursa sağ açık – sol ayak, Jardel ekolu bir golcüdür.

Bıraksalar bir deniz fenerinde ya da ücra bir kütüphanede sabahtan akşama kitap okur. Tatillerde bu sebepten denize girmeyi bile unutur.

Erken yıllarda bazı büyük kurumlarda öğretmenlikler yaptı. Çok çalıştı. Düşünceleri, hitabeti, çalışkanlığı, güleryüzü, naifliği ve pozitif kişiliği ile yönetim pozisyonlarında görevler almaya başladı. İzler bıraktı. Nispeten genç yaşında dört marka ve yedi şube açılışında bizzat kurumsal kimlik ve eğitim programları oluşturma işlerini yönetti. Aslında insanları hiç yönetmedi. Onlara eşlik ve rehberlik etti. O da çok şeyler öğrendi.

Kuruluşundan bu yana fikri ve fiziki olarak emek verdiği Kozmos’ta -geleceği yazanların okulunda- Genel Koordinatör olarak ayağı yere basmayan işlere eşlik ediyor!

FOTOĞRAF GALERİSİ
Menü